Bol v Turecku prevrat alebo len " inscenácia" na upevnenie moci prezidenta?

Autor: Vladimír Koláček | 16.7.2016 o 10:03 | Karma článku: 7,46 | Prečítané:  2261x

V noci 15.7.2016 povstane časť dôstojníkov a pokúsi sa o prevrat. Unesú a zadržia náčelníka generálneho štábu, obsadia rozhodujúce body v hlavnom meste. Uzatvoria všetky letiská a "zdvihnú- obsadia" mosty. Obetí je zatiaľ 97...

Nie je mi teda jasné , ako mohlo lietadlo s Erdoganom pristáť na letisku. Prezident zmobilizuje ľud prostredníctvom prenosu z mobilného telefónu, neviem ako je možné, že sa ten prenos dostal do štátnej televízie , žeby boli povstalci takí hlúpi a neobsadili by televíziu rozhlas a telekomunikačné uzly, aby sa nemohlo šíriť nič, čo by nechceli?? Celé mi to pripadá veľmi nedokonalé, až sa veriť nechce, že to bol „OZAJSTNÝ" prevrat. Stovky ľudí sú zatknutí, Erdogan sa vracia ako národný hrdina, lebo milióny ľudí vyšli do ulíc. TOTO pripravili skúsení vojaci??? Zatknutých je skoro tisíc vojakov, nikde nevieme meno organizátora.ktorý hlupáci by robili prevrat bez obsadenie telekomunikačných uzlov, televízie , rozhlasu, prevzatia kontroly alebo vypnutia internetu?  

Americký film Vrtieť psom( Wag The Dog)popisuje presne, ako sa dá manipulovať verejná mienka.  Aký je vlastne výsledok tohto jednonočného prevratu? Celý svet sa postavil za Erdogana a tvrdí, že majú vládnuť vlády zvolené v demokratických voľbách. Nastane čistka v armáde aj politických kruhoch, každý kto je prezidentovi nepohodlný bude odstránený ako spoluúčastník prevratu. Jeho moc bude upevnená a stáva sa národným hrdinom. 

Kde sa vlastne vzal? 1994-8 bol starostom Istanbulu(13-20 milionov). 2001 zakladá stranu  spravodlivosť a rozvoj HKP, 2002-7-11 vyhráva  voľby a je dlhodobým premiérom.To sa mu máli a začne túžiť po prezidentskom úrade. Dovtedy slabý prezident skoro s nulovými právomocami a kompetenciami  dostáva práve od Erdogana zvýšené právomoci a následne je on  zvolený za prezidenta. Jeho moc sa upevňuje, má túžbu stať sa vedúcou silou v regióne aj za cenu oslabenia pomocou podpory ISIL susedných štátov. Po zostrelení ruského SU-24 prichádza embargo Moskvy a na Turecko padá turistická a ekonomická bieda. Doma musí poltáčať veľké protesty opozície hlavne zo strany Kurdov , väzenia plní  nepohodlnou opozíciou. Odchádza na dovolenku a zrazu prevrat. 

Ten je absolútne amatérsky, až sa nechce veriť, že ho pripravila generalita jednej z najväčších armád sveta. Zatknutých je skoro tisíc dôstojníkov, oslobodený náčelník generálneho štábu. Erdogan vychádza z pokusu ako víťaz a upevní si svoju pozíciu. Všetci svetoví politici ho podporia a stoja za demokraticky zvolenými inštitúciami.  Je zvláštne, že pri Sýrii, Ukrajine či Líbyi  sa veľmoci nepostavili za zvolené vlády a prezidentov, dokonca podporili ich pád. V Sýrii tomu zabránilo Rusko svojou intervenciou.   

Mne to skôr pripadá ako dobre pripravená Erdoganova akcia, ktorý pomocou intríg a tajných služieb "presvedčil" nejakých ľudí aby sa o ten prevrat pokúsili. Ak by ho totiž robili ozajstní generáli, nemohol by byť takýto amatérsky. Každý vojak vie, že prvé sa musia obsadiť telekomunikačné kanály vrátane internetových a mobilných operátorov. Žiaden prenos by nemohol byť, ak obsadím letisko, žiaden prezident nemôže pristáť a vystúpiť z lietadla. 

Tento zpúsob  převratu se mi zdá poněkud rozmarným.. povedal by Hrabal.... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?