Ako sme dopadli na MS v hokeji? Ako vždy záleží od uhla pohľadu!

Autor: Vladimír Koláček | 18.5.2016 o 9:08 | (upravené 18.5.2016 o 9:47) Karma článku: 3,30 | Prečítané:  904x

Ani tohtoročný šampionát nebol výnimkou, očakávania fanúšikov boli výrazne vyššie ako dosiahnuté umiestnenie. V niečom to predsa len iné bolo. Viac ako polovička našich fanúšikov čakala len na neúspech a tešila sa z neho. 

Lebo namiesto fandenia a športu slúžiacemu na zábavu, sa z nášho hokeja stala politická záležitosť, ktorá presiahla rámec športu.  Skončili sme už tretí rok v rade na 9 mieste, teda prví nepostupujúci. Pozitíva na tomto umiestnení sú oproti minulosti DVE:

  • Zapracovali sme omnoho viac mladých hráčov ako v minulosti, na ktorých bude stáť reprezentácia ďalších minimálne 10 rokov
  • V zbieraní bodov pre priamu účasť na olympiáde sme nestratili , ba trošku získali, lebo naši najbližší prenasledovatelia Bielorusko a Latvia skončili za nami, dokonca aj siedmy Švajčiari v rankingu skončili za nami a tak sa im trošku priblížime.

Éra našich zlatých chlapcov  sa skončila v podstate v roku 2007, keď sme v Moskve pod Šuplerom skončili na 6 mieste. Od roku 2000 ( do 2007) sme nikdy nechýbali vo vyraďovacej fáze turnaja, získali sme zlato striebro aj bronz a šieste miesto sme brali ako neúspech. V roku 2008 Šuplerov výber skončil na katastrofálnom 13 mieste, odvtedy sme postúpili do play off už len 2x, pri striebre v Helsinkách 2012 a v roku 2013 sme obsadili 8 miesto. Takže naše deviate je v podstate dlhodobým výsledkom a presným ukazovateľom kvality nášho hokeja. Je to REALITA, ukazujúca na naše obmedzené podmienky a ešte obmedzenejšiu  hráčsku základňu.

Cíger sa v tomto roku odhodlal k výraznému omladeniu kádra a vzal veľa mladých hráčov, ktorí zbierali skúsenosti. Tento krok bol nutný a vzhľadom k tomuto faktu je naše 9 miesto v podstate omnoho lepšie ako tie dve predchádzajúce deviate. Zdenkovu odvahu oceníme o tri – štyri roky, keď práve títo hráči budú nosnou kostrou nášho tímu. Odohrali sme dobré zápasy s tými ktorých sme porazili, výborné dve tretiny proti Bielorusku, pol zápasu proti Kanade aj Fínsku, celý výborný proti USA, kde náš víťazný gól meškal 59 sekúnd od postupu.  Zbytok bol nevýrazný, nedisciplinovaný a mladícky nerozvážny. Nepamätám si šampionát, v ktorom by sme prišli pre zranenie o ŠTYROCH  hráčov ( Sersen, Šťastný, Hrnka, Viedenský).  Takže nadávajme koľko chceme, s daným výberom a pri daných okolnostiach dosiahol tento tím asi maximum, všetko naviac by bolo prekvapením. Neprajníkov by neupokojilo ani piate miesto.  V posledných deviatich rokoch sme boli na tom 7x rovnako alebo horšie, ale vždy sme mali lepší a skúsenejší káder ako bol tohtoročný. Spomeňme si na reprezentáciu 2011 nabitú všetkými našimi HVIEZDAMI a ich úbohé 10 miesto.  Z Cígerovej odvahy budeme ťažiť v nasledujúcich rokoch. Takýto ťažký turnaj je len jediný v roku a zbytok mu nesiaha čo do psychickej či fyzickej záťaže ani po členky. Preto nemožno hovoriť, že má skúšať mladých v príprave a nie na MS. Toto bola najlepšia príprava pre mladíkov, akú pre budúcnosť mohli dostať, žiadna iná sa jej nevyrovná.

Záleží teda od uhla pohľadu ako sa budeme pozerať na tohtoročný šampionát.  Mali by sme to urobiť ako to robia Američania,  S POZITÍVNYM VÝHĽADOM, s vyzdvihnutím  všetkých kladov. Pri fotografovaní spoza mantinelu som videl obrovské úsilie s akým šli do súbojov, vám za obrazovkou sa to zdalo ako flákanie sa, Postup Dánska či Nemecka a výborné zápasy Maďarov, Francúzov napríklad s Kanadou hovoria jasnou rečou. Svetový hokej sa vyrovnáva a iba zaslepený fanúšik to nevidí. Momentálne je to rozdelené na dve skupiny. FIN, CZE, CAN, RUS,SWE, ktorí považujú neúčasť v semifinále či finále za neúspech a zbytok účastníkov A kategorie. USA malo od roku 1997( posledných 20 rokov) len tri bronzy a preto som ich nezaradil do skupiny úspešných. To sme aj my čo do počtu a kvality medailí v danom období lepší...... Vravím UHOL POHĽADU.  

moje fotografie z MS môžete vidieť na facebooku: https://www.facebook.com/msvhokeji2016mojamisia/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?