Ruská tlač posudzuje možnú účasť ruských vojsk v „Sýrskom“ konflikte.

Autor: Vladimír Koláček | 3.9.2015 o 20:54 | (upravené 3.9.2015 o 21:01) Karma článku: 3,36 | Prečítané:  1028x

V posledných dňoch sa neustále množia  informácie, že Rusko pripravuje priamu vojenskú podporu sýrskych vládnych jednotiek leteckými útokmi proti ISIL . Všetko začalo zverejnením správ izraelských informačných prostriedkov

o prítomnosti lietadiel a personálu na leteckej základni blízko Damasku.  Preto som prebehol ruské zdroje , ako informujú o tejto skutočnosti. Tu je výsledok :

Zdroj 2.9.2015 newsru zhrnul dostupné informácie zo sveta aj domova. Voľný preklad + môj komentár.

Informačné komunikačné  prostriedky začínajú masírovať verejnosť, že Rusko v najbližšej dobe začne vojenskú intervenciu v Sýrii na strane prezidenta proti silám Islamského štátu( ISIL).  Izraelský zdroj Ynet oznámil s odvolaním sa na nemenovaný diplomatický zdroj, že na leteckú základňu pri Damasku prileteli ruské bojové lietadlá ktoré začnú operovať proti bojovníkom Islamského štátu, ktorý je v Rusku vedený ako nezákonný. Nemenovaný zdroj z ministerstva obrany pre agentúru Russia today poprel túto informáciu, avšak oficiálne sa k nej viac vojenské kruhy nevyjadrili. Kremeľ tieto informácie poprel ústami tlačového  sekretára prezidenta  Dmitrija Peskova s odkazom, že netreba veriť každej informácii.

Medzi tým však The Daily Beast píše, že v informačnom poli je veľké množstvo informácií  o tom, že sa ruské sily nezapoja do konfliktu na Ukrajine o ktorom nás presviedčajú  západné médiá, ale zároveň píšu, že v spolupráci s Vzdušnými silami Sýrie sa zapoja do bombardovania pozícií ISIL.

Podľa zdrojov vydania, sú v Pentagone stále viac znepokojení  informáciami o vzrastajúcej úlohe Ruska v Sýrskom konflikte. The Daily Beast informuje , že turecké zdroje ( Bosphorus Naval News) zbadali  „čudný „ náklad na veľkom výsadkovom korábe Nikolaj Filčenkov , ktorý preplával Bosporom 20 augusta z Čierneho do Stredozemného mora. Na fotografiách bolo vidno KamAZ a bojové vozidlo pechoty zle zamaskované na palube lode. „Po desiatich dňoch  sa vrátila loď do Čierneho mora“, oznámil Interfaxu hovorca v štábe Čiernomorskej flotily.

Už v roku 2012 Rusi odmietli prítomnosť svojich SPEC NAZ oddielov ( oddiely špeciálneho určenia) v Sýrii , no nepopreli že vojenskí technickí poradcovia v tej krajine pracujú.

Ešte v polovici  augusta  oznámilo Turecko ( ich tlač) že na letisko pod Damaskom priletelo šesť ruských Mig 31 ( prepadový stihač a nie bojové lietadlo použiteľné na protizemné operácie) Tlač to spojila s plnením kontraktu spred ôsmych rokov. Predstaviteľ RSK MIG  Sergej Korotkov prehlásil, že nič o takých dodávkach nevie.  Rovnako aj predstaviteľ Ministerstva obrany RF prehlásil, „že sa neuskutočňujú nijaké redislokácie ruských  bojových lietadiel  do Sýrskej republiky. Ruské vzdušné sily sa nachádzajú na letiskách stálej dislokácíe a v miestach plnenia plnenia úloh v súlade  s plánom bojovej pohotovosti“

Nedávno minister zahraničných vecí Lavrov  oznámil niektoré podrobnosti plánu Vladimíra Putina  na vznik novej koalície pre boj s ISIL . Z jeho slov vyplýva, že Rusko navrhuje vytvoriť novú širokú koalíciu za účasti Sýrskej a Irackej armády , Kurdov a štátov z regiónu. Vo svetle tejto iniciatívy je možné preskupovanie ruskej vojenskej techniky do Sýrie plne logické. ....

Takto znie informácia ruského portálu, ktorá zhrnula šíriace sa špekulácie vzniknuvšie na základe izraelských a tureckých informácií. Preberá ich neustále viac médií a zrazu sa podávajú ako zaručený vstup ruských leteckých síl na sýrske bojisko.

Je známe že Rusko zabránilo svojím vetom bombardovaniu Sýrie a zvrhnutiu prezidenta Assada, ako ja skutočnosť, že USA a Turecko začali vzdušné operácie proti bojovníkom ISIL, avšak prvé bombardovali pozície Kurdov, ktorí bojujú proti ISIL spolu s vládnymi sýrskymi jednotkami.  Je tiež známe stanovisko USA, že nebudú proti pomoci pri  nastolení novej vlády v Sýrii  a pomôžu v občianskej vojne  povstalcom. Tým pomáhajú dlhodobo zásielkami zbraní a výcvikom v Tureckom pohraničí, pod zámienkou výcviku vojsk na boj s ISIL.

Situácia je veľmi zložitá a jej výsledkom je niekoľko miliónov utečencov zo Sýrie, ktorá bola dlhé desaťročia pilierom bezpečnosti v rozbúrenom blízkovýchodnom regióne. Ak majú USA životné záujmy v Sýrii , prečo by ich tam nemali mať aj Rusi ako dlhoročný obchodný partner tohto štátu. Pre mňa je logické a prvoradé zastavenie  vojenských síl  ISIL , ktoré stoja pred bránami Damasku , ich porazenie a zničenie tejto krutej vojenskej  sily, ktorá terorizuje veľké územie s cieľom vytvorenia svojho stredovekého kalifátu . Je mi úplne jedno či sa tam Rusi zapoja alebo nie, dôležitý bude výsledok.  Stabilizácia regiónu a obnovenie obývateľnosti veľkého územia, ktoré produkciou  státisícov utečencov komplikuje a destabilizuje  aj situáciu priamo u nás v Európe.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?